Друк

Публікації в ЗМІ

 • Ігор Бураковський: Стокгольмський тріумф. Що він принесе Україні

  01.06.2017

  Результат пошуку зображень за запитом "бураковський"
  В Європі протягом довгих років дискутувалося питання про існування довгострокових контрактів на постачання газу, принципу «бери або плати». Багато країн, що традиційно мали контракти, схожі на український, про поставки газу з Росії за принципом «бери або плати». Ці умови контрактів почали періодично оскаржуватися в міжнародних судах.

  Вчорашнє досягнення України – це фактично шлях по стопах компаній, які вже досягли і вирішили ці питання. Важливо відзначити, що саме рішення Стокгольмського арбітражу, яке ми сьогодні побачили, означає для України наступне:

  1. Фактично змінюється організація газового ринку та взаємовідносин між Україною і Російською Федерацією. Якщо раніше ми були прив'язані до одного постачальника довгостроковим контрактом з відповідними умовами, то тепер ми можемо закуповувати газ у різних форматах. Це може бути один постачальник, це може бути газ, який вже вступив на територію Європейського союзу, так званий реверс газу, і якісь інші форми.

  Газовий ринок не є, умовно кажучи, тільки ринком Газпрому. Це досить складна система: є свої постачальники, є свої споживачі, є свої посередники. І тут вже можна вибудовувати якусь схему, яка б діяла в інтересах держави, і яка, природно, була б економічно вигідною.

  2. Ми йдемо від принципу «бери або плати». Це означає, що тепер ми можемо і будемо купувати ту кількість газу, яка нам реально необхідна. Тому що довгостроковий контракт і принцип «бери або плати» виникли у свій час такого собі страху споживача: «В майбутньому вам буде потрібно більше газу, а ціни будуть зростати. Чому б відразу не підписати довгостроковий контракт, за яким ми гарантуємо на найближчі 5, 10 або 15 одержання відповідного ресурсу».

  Однак нинішня динаміка економічного розвитку показує, що в цьому світі немає нічого вічного. Сьогодні відбувається масштабна енергетична революція, в результаті якої змінюються і ціни і важливість тих чи інших енергетичних ресурсів. Я маю на увазі нафту, газ, вугілля, і появу альтернативних джерел енергії.

  Поділитися:
  Джерело:  Новое Время
Powered by

Activemedia
© 2010
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01030 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kiev.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua