Друк

Публікації в ЗМІ

 • Вероніка Мовчан: В середньостроковій перспективі Україна зможе повністю відмовитися від торгівлі з Росією

  03.03.2016

  Незважаючи на рекордне падіння товарообігу між Україною і Росією в попередні роки у січні 2016 року він знизився ще на 58% – до $367 млн, повідомили в Національному банку України.

  У НБУ відзначають, що в січні поточного року експорт у Росію склав $121 млн, впавши на 48% до січня 2015 року. А імпорт з Росії в Україну скоротився на 60% – до $246 млн.

  Нагадаємо, що з 1 січня 2016 року Росія поширила дію продовольчого ембарго щодо України.

  Директор з наукової роботи Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Вероніка Мовчан каже, що причиною зниження товарообігу стали взаємні санкції і закриття ринків. Основним джерелом падіння імпорту з Росії стало скорочення поставок російських нафтопродуктів, газу, мінеральних продуктів.

  "У структурі імпорту енергоресурси займали близько 80%. Падіння споживання російського газу дозволило Україні різко скоротити закупівлі в Росії", – додає голова правління ІК Eavex Capital Юрій Яковенко. Останні 3-4 місяці Україна не купує газ у Росії.

  На падіння експорту вплинув ряд факторів. Це і санкції проти України, і падіння світових цін на продукцію чорної металургії. "Не варто також забувати про фітосанітарних і технічних бар'єрах у торгівлі з боку Росії, з-за яких спостерігалися проблеми з експортом гігієнічних товарів, а також різке скорочення поставок мила і поверхнево-активних органічних речовин", – каже Мовчан.

  Директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин вважає, що зниження експортних поставок в Росію стимулює підвищення конкурентоспроможності промисловості та вихід на нові зовнішні ринки. "Відносини з країною агресором потрібно згортати в будь-якому випадку", – говорить він.

  Мовчан прогнозує, що тенденція скорочення товарообігу збережеться і в 2016 році. А в середньостроковій перспективі Україна зможе повністю відмовитися від торгівлі з Росією.

  "Єдиний товар, який орієнтувався виключно на Росію – залізничні вагони і локомотиви. Навряд чи вдасться активно диверсифікувати їх поставки, хіба що продавати на внутрішній ринок. Всім іншим товарам можна знайти збут на Близькому Сході, в Середній Азії, Північній Африці, Південно-Східній Азії", – каже Мовчан.

  Керівник аналітичного відділу ІК Concorde Capital Олександр Паращій зазначає, що ринками, здатними замінити російський, є країни ЄС. Також це можуть бути Білорусь, Туреччина та Китай.

  Поділитися:
  Джерело:  Новое Время
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua