Друк

Архів 2012

 • Ігор Бураковський: «Входження в Митний союз в обмін на дешевий газ було б занадто недалекоглядним рішенням. Це стало б визнанням влади своєї нездатності провести економічні реформи, завоювати нові ринки, змінити рамкові умови в країні, щоб вони були сприятливими і для українського, і для іноземного бізнесу»

  31.12.2012

  Новий рік Україна вже вкотре зустрічає на роздоріжжі – між зближенням з ЄС і вступом в ініційований Росією Митний союз. Опитані DW експерти сумніваються, що Київ у новому році зробить остаточний вибір.

  Угода про асоціацію між Україною і ЄС, яка передбачає й створення зони вільної торгівлі, чекає на кращі політичні часи. Тим часом Москва з новим завзяттям агітує Україну приєднатися до Митного союзу Росії, Білорусі і Казахстану. Переговори про формат участі Києва у цьому утворенні останніми тижнями інтенсивно велися між адміністраціями Віктора Януковича і Володимира Путіна, під час візиту українського президента до Москви 18 грудня очікувалося підписання низки документів. Утім, за лічені години до вильоту візит Януковича був скасований. Речники президентів України і Росії повідомили, що візит перенесено на невизначений термін «через необхідність на експертному рівні провести додаткову роботу над документами, що мали бути підписані під час візиту». Які саме документи мали бути підписані, для широкого загалу так і залишилося таємницею.


  Митний союз: бути чи не бути?


  Російський економіст Михайло Делягін у розмові з Deutsche Welle не виключив, що Україна 2013 року таки приєднається до Митного союзу. «В рамках Митного cоюзу Україна може претендувати на «інтеграційну знижку» на енергоносії. Для України це питання життя і смерті наступної зими», - переконаний російський експерт. Делягін вважає, що членство в Митному союзі було би вигідним і Україні, і країнам, які вже перебувають у цьому економічному об’єднанні - Росії, Білорусі і Казахстану. «Для Росії це можливість реалізації величезної кількості спільних проектів, насамперед у машинобудуванні. Спільно з Україною Росія заробляла би чималі гроші», - каже Михайло Делягін.

  Український прем’єр Микола Азаров головним аргументом на користь Митного cоюзу називає недостатню конкурентоздатність українських товарів на європейському ринку. «Що ми постачаємо до країн Митного союзу? Це саме те, що ми не можемо продати на інших ринках. Це продукція машинобудування, наші труби і так далі», - наводить слова Азарова «Інтерфакс-Україна», цитуючи нещодавнє інтерв’ю прем’єра низці українських телеканалів. Натомість президент Янукович не робить заяв, які свідчили би про однозначний вибір на користь Митного союзу.


  Все лише заради знижки на газ? 


  Київський економіст Ігор Бураковський сподівається, що український президент ухвалить єдине, на його думку, вигідне для України рішення - створення зони вільної торгівлі з Євросоюзом. «Входження до Митного союзу в обмін на дешевший газ - це було би надто короткозорим рішенням. Це стало би визнанням з боку влади своєї неспроможності провести економічні реформи, завоювати нові ринки, змінити систему регулювання в країні, аби вона була сприятливою і для українського, і для іноземного бізнесу», - зауважує Бураковський. За словами експерта, адаптація до регуляторних норм ЄС, передбачена Угодою про асоціацію, суттєво покращила би інвестиційний клімат в Україні.

  Ігор Бураковський вказує на те, що поглиблення співпраці з країнами Митного союзу можливе і без входження у це утворення. «Треба більш активно використовувати потенціал Зони вільної торгівлі, яка існує в рамках СНД», - наголошує економіст. Бураковський переконаний, що тиск, пов’язаний з високими цінами на російський газ, не є критичним для України. Як свідчить оприлюднена наприкінці грудня статистика міністерства енергетики та вугільної промисловості України, за перші одинадцять місяців 2012 року країна скоротила споживання газу майже на 11 відсотків, порівняно з аналогічним періодом попереднього року.


  Ще один рік у підвішеному стані?


  Більшість опитаних DW експертів прогнозують, що 2013 року у трикутнику «Україна - Росія - Євросоюз» жодних суттєвих змін не відбудеться. «Я не можу уявити собі вступ України до Митного союзу. Це суперечить інтересам більшості українських олігархів. Крім того, Росія, крім дешевшого газу, не може запропонувати нічого, що було би вигідніше за зближення з ЄС», - прокоментував у розмові з DW експерт Фонду Фридриха Науманна Саша Тамм, який донедавна очолював московське представництво фонду. Німецький експерт впевнений, що українська влада продовжить «тактичні ігри», балансуючи між Росією і Європейським Союзом. Адже і підписання угоди з ЄС, з огляду на політичну ситуацію в Україні, найближчим часом не вдасться, прогнозує Тамм.

  На інтереси олігархів, які не хочуть втрачати вплив і сподіваються отримати нові ринки збуту в Європі, вказує і шведський економіст Андерс Аслунд, член ради директорів елітної Київської школи економіки. Але й інтереси Москви не є однозначними, зауважує він. На переконання Аслунда, показові заяви Володимира Путіна про бажання залучити Україну в Митний союз орієнтовані насамперед на російського виборця, який підтримує реінтеграційні проекти на пострадянському просторі. «Росії невигідний Митний союз. Енергетичні дотації Білорусі - це мільярди доларів щороку. Казахстан отримує невиправдано великі митні преференції. Обсяги торгівлі з країнами Митного союзу надто низькі, аби всі ці преференції і цей протекціонізм були виправданими», - аналізує Андерс Аслунд.


  Втрата влади на роздоріжжі?


  Експерт Вашингтонського інституту Петерсона в інтерв’ю Deutsche Welle висловив невтішний для офіційного Києва прогноз: «Україна і 2013 року не вийде з того глухого кута, в який країну завів Віктор Янукович. Звільнити Тимошенко, аби покращити відносини з ЄС Янукович не хоче. Не буде нічого, крім економічної кризи, скорочення ВВП, девальвації гривні. Все закінчиться тим, що Янукович втратить владу», - переконаний шведський економіст, який вже два десятиліття вивчає процеси трансформації економіки на пострадянському просторі. Андерс Аслунд вважає, що за Віктора Януковича ринкові реформи неможливі. «В Україні некомпетентний і корумпований уряд», - наголошує економіст.

  Поділитися:
  Джерело:  Deutsche Welle
Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua