Друк

Співпраця в сфері ядерної енергетики

Запропоновані зміни:

  • Співпраця має здійснюватись шляхом імплементації окремих угод в цій сфері, що були чи будуть укладені між Україною та ЄС, окремими країнами-членами ЄС, чи Європейським співтовариством з атомної енергії (Євратом) та його членами.
  • Співпраця повинна гарантувати досягнення високого рівня ядерної безпеки, чистого та мирного використання ядерної енергії, що охоплює всі види діяльності у сфері цивільного використання ядерної енергії та етапи паливного циклу, включаючи виробництво і торгівлю ядерними матеріалами та аспекти, що пов’язані із безпекою, готовністю до надзвичайних ситуацій, а також пов’язані із охороною здоров’я і захистом навколишнього середовища та нерозповсюдженням ядерної зброї.

В цьому контексті співпраця повинна також спиратися на подальший розвиток політики і регулювання на основі законодавства і практик ЄС, а також стандартів Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ). Сторони мають сприяти розвитку цивільних наукових досліджень у галузі ядерної безпеки, в тому числі спільної діяльності у сфері наукових досліджень і розробок, а також професійному навчанню і мобільності вчених.

  • Співпраця має бути також направлена на вирішення проблем, що виникли після Чорнобильської аварії, а також внаслідок виведення ЧАЕС з експлуатації, зокрема:
  • Завершення реалізації Плану здійснення заходів на об’єкті «Укриття» для перетворення зруйнованого 4-го енергоблоку ЧАЕС (об’єкт «Укриття») на екологічно безпечну систему.
  • Управління рухом відпрацьованого ядерного палива.
  • Знезараження забруднених територій.
  • Управління рухом радіоактивних відходів.
  • Моніторинг стану навколишнього природного середовища.
  • Інші сфери взаємного інтересу, що можуть бути взаємно погоджені, зокрема медичні, наукові, економічні, регуляторні, соціальні та адміністративні аспекти спроб пом’якшення наслідків катастрофи.

Оцінка можливих наслідків:

Для бізнесу. Зниження ризику техногенних ядерних катастроф у майбутньому. Українські компанії у галузі енергетичного машинобудування можуть приймати участь в проектах модернізації ядерних електростанцій.

Для домогосподарств. Зниження ризику техногенних ядерних катастроф у майбутньому та гарантії безпечного та чистого довкілля. Ширше співробітництво з ЄС у цьому напрямі може дати старт новим програмам, спрямованих на підтримку населення, що постраждало внаслідок аварії на ЧАЕС.

Для державного сектору. Допомога ЄС (в тому числі фінансова) у завершенні будівництві нового об’єкту «Укриття» на ЧАЕС дозволить мінімізувати бюджетні витрати по цій статті та залучити європейські технології та фахівців до цього процесу. Співпраця з ЄС у сфері новітніх атомних технологій буде сприяти розвитку інноваційних типів ядерної генерації, залучення вітчизняних науковців та фахівців до цього процесу та зростання рівня ядерної безпеки.

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua