Зміст домовленості:
- Україна та ЄС підтвердили можливість застосування захисних заходів у взаємній торгівлі відповідно до прав та зобов’язань, що передбачені статтею ХІХ ГАТТ 1994 та Угодою СОТ про захисні заходи. ЄС також зберіг за собою права та зобов’язанні, передбачені в статті 5 Угоди СОТ про сільське господарство, крім випадків преференцій, що надані цією Угодою про асоціацію між Україною та ЄС.
- Преференційні правила походження не застосовуються до цієї частини УА.
- Сторони зобов’язались дотримуватись принципів прозорості у проведенні розслідувань та застосуванні захисних заходів, зокрема в тому, що стосується офіційного повідомлення, надання інформації, надання можливості проведення консультацій, у тому числі двосторонніх.
- Захисні заходи мають вживатись у такий спосіб, який матиме найменший вплив на двосторонню торгівлю.
Оцінка можливих наслідків:
Для бізнесу. Україна та ЄС підтвердили можливість застосування у взаємній торгівлі захисних заходів на основі Угоди СОТ про захисні заходи. Це зобов’язання не обмежено у часі і дозволяє українським виробникам ініціювати відповідні розслідування у випадку стрімкого зростання імпорту, що завдає або може завдати шкоди національному виробництву. Водночас, таке саме право мають і європейські виробники. Таким чином, ця стаття не змінила існуючий статус-кво.
Для державного сектору. Підтвердження прав та зобов’язань сторін щодо застосування захисних заходів на основі Угоди СОТ не міняє існуючу систему застосування захисних заходів. Водночас існуюча в Україні практика застосування захисних заходів свідчить про необхідність подальшого узгодження законодавства та механізмів його застосування у цій сфері з положеннями відповідної Угоди СОТ.