Друк

Загальні питання конкуренції

Запропоновані зміни:

  • Визнається, що порушення конкурентного законодавства, такі як узгоджені дії, зловживання домінуючим становищем, злиття та поглинання, що обмежують конкуренцію негативно впливають на торгівлю між сторонами. ЄС та Україна зобов’язуються проводити ефективну антимонопольну політику через відповідне законодавство та спроможні органи контролю
  • Норми закону України «Про захист економічної конкуренції» в сфері конкуренції повинні превалювати над положеннями інших законів. З одного боку таке положення існує в самому законі, але Закон «Про природні монополії» є основним законом в сфері дії природних монополій, визначеної цим Закном.
  • Водночас сторони зобов’язались застосовувати конкурентне законодавство прозоро, в стислі строки, і недискримінаційно. Зокрема передбачено проведення слухання при накладанні санкцій за антимонопольним законодавством, судовий перегляд таких рішень, завчасне повідомлення про попередні висновки у справі. Ці норми вже діють в Україні, хоча строк завчасного повідомлення коливається від 5 до 10 днів.
  • Антимонопольний комітет України (АМКУ) буде зобов’язаний опублікувати принципи оцінки горизонтальних злиттів та принципи визначення санкцій за порушення антимонопольного законодавства[1]
  • УА передбачає обмін інформацією в сфері конкуренцію, можливість співробітництва щодо правозастосування, проведення консультацій щодо виконання УА в сфері конкуренції. Механізм вирішення спорів УА не діє до частини «Антиконкурентні дії та злиття» глави 10 окрім зобов’язань щодо адаптації законодавства (ст. 261)

Оцінка можливих наслідків:

Для бізнесу. Більша прозорість діяльності АМКУ щодо злиттів та поглинань та встановлення санкцій може сформувати стійкіше бізнес-середовище, особливо враховуючи порівняно низький поріг для отримання згоди на концентрацію. Водночас публікація документа не гарантує його послідовне виконання АМКУ.

Для державного сектору. Співпраця з ЄС може сприяти інституційній спроможності АМКУ


[1] Зобов’язання стосується лише АМКУ, оскільки ЄС вже опублікував аналогічні документи

Powered by

Activemedia
© 2020
Інститут
економічних досліджень
та політичних консультацій
адреса:
Рейтарська 8/5-А,
01054 Київ, Україна
тел.:
+ 38 044 278-63-42
+ 38 044 278-63-60
факс:
e-mail:
+ 38 044 278-63-36
institute@ier.kyiv.ua
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на www.ier.com.ua